31 Mart'ta gerçekleşen yerel seçimlerde Çiğli için yeniden aday gösterilmeyen Utku Gümrükçü, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanlığı’na adaylığını açıkladı.
ADD Genel Kurulu, 1-2 Haziran’da Ankara’da gerçekleşecek.
Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanlığı’na, Cumhuriyet Mitingleri’ni düzenlemesi gerekçesiyle Ergenekon Davası’nda yargılanan 2019-2024 dönemi Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü aday olacak.
— Arayış Haber (@arayishaber) May 13, 2024
ADD Genel Kurulu, 1-2 Haziran’da Ankara’da gerçekleşecek. pic.twitter.com/Zn5sFpWnkB
Utku Gümrükçü kimdir?
30 Ekim 1981 tarihinde İzmir'de öğretmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Selim Utku Gümrükçü, siyasi kariyerine 18 yaşında CHP Çiğli Gençlik Kolları Eğitim Sekreteri olarak başladı. 19 yaşında ilçe başkan yardımcısı, 21 yaşında CHP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi olan Gümrükçü, Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu.
Siyasi kariyerinde aktif rol üstelenen Gümrükçü, Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştır. 11 yıl süren dava sürecinin sonunda İstanbul 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Gümrükçü'nün beraatine karar vermiştir.
Gümrükçü, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Çiğli'nin belediye başkanı seçilmiş, 2024 seçimlerinde ise aday gösterilmemiştir.